Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Uzay Bilimleri Konusunda 2017 Yılı Yeni Bir Çağ Başlayacak

Uzay Bilimleri Konusunda 2017 Yılı Yeni Bir Çağ Başlayacak

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Yok)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog Mobil
  • Uzay Bilimleri Konusunda 2017 Yılı Yeni Bir Çağ Başlayacak

Astronominin başlıca kategorilerinden birisini oluşturan uzay bilimi: Uzay bilimi, gökbiliminin alt kategorilerinden yalnızca birisidir. Aynı zamanda başlıktan da anlaşılacağı gibi en geniş kapsamlı bilim dalı arasına girmektedir. Uzay bilimi bir anlamda, tıpkı zincirin halkasına eş, iç içe geçerek birbirlerini oluştururlar. Bununla beraber uzay, çok daha önceki yarıyıllardan beri insanlığın büyük alaka odağı halindedir.Uzay bilimi bir başka tarifle, uzayda bulunan gök cisimlerini inceleyen bilim dalı olarak adlandırılabilir. Aynı zamanda Güneş, Ay, yıldızlar ve bir hayli seyyare uzay biliminin araştırmalarına dair kapsamı alanına girmektedir. Uzay bilimleri, bu astronomi hadiseleri çerçevesinde bilimsel çalışmalardan dayanak almaktadır. Bu astronomi dalında yapılmak istenen emel, kimsenin öğrenmediği alanlarda araştırma yaparak Dünya dışında bulunan ve aynı zamanda insanlığa tehdit oluşturabilecek bilgilere erişebilmektir.Uzay çalışmaları, insanlı ve insansız uzay taşıtları aracılığıyla hakikatleştirilir. Bu çalışmalar, Dünya ve Dünya atmosferi dışarısında asıllaştırılmaktadır. Bu araştırmaları mevzu edinen bilim dalına da uzay bilimleri denilmektedir. Uzay bilimlerini mevzuları bakımından iki değişik biçimde alt başlıklarına ayırmak olasıdır. Birincisi, gözlemsel astronomi, ikincisi ise teorik astrofiziktir.

Gözlemsu baskın astronomi, gök cisimlerinin uzay teleskopları aracılığı ile gözlemlenmesine denmektedir. Aynı zamanda bu gözlem tekniğinde semanda hakikatleşen hadiseler de dâhil olmaktadır. Bu gözlemsel astronomiye misal olarak astronometriyi misal verebiliriz.

Teorik astrofizik ise, semanda hakikatleşen bu vakaların fiziksel olarak araştırılmasını ve modellenmesini mevzu almaktadır. Teorik astrofizikçiler, gözlemlerini test etmek için bilgilerden faydalanırlar. Bununla beraber uzay bilimi hakkında bu iki ana alt dal birbirlerini bitiren yaklaşımlardır.Mevzuları bakımından uzay bilimlerini de beş ana maddeye ufalamaktadır. Bu bilimler ise sırasıyla, yıldız astronomisi öteki ismiyle yıldız bilimi, seyyare bilimi, galaktik astronomi, Ekstragalaktik astronomi ve kozmolojidir. Aynı zamanda uzay bilimleri disiplinler arası çalışmalardan da yararlanmaktadır.

Uzay Bilimleri Konusunda 2017 Yılı Yeni Bir Çağ Başlayacak YAPILAN YORUMLAR