SureThing CD/DVD Labeler Deluxe cd yazmak – Program download türkçe free ücretsiz hemen indir yükle

[Cd & Dvd Programları » 23.10.2007]

Eskiden disketlerimize, okul defterlerimize yapıştırdığımız etiketlerden yapıştırıp kalemle içeriğini yazardık. Zaman içinde CD’ler çıktı ve biz sert uçlu kalemlerle içerik yazmak isterken az CD bozmadık. Daha sonra, CD yazma işi çok yayılınca bunun için özel kalemler çıktı, derken DVD’ler ve son olarak şu anda açıklamasını okuduğunuz programı ve türevlerini kullanarak CD/DVD’nin direkt olarak üstüne baskı yapan yazıcılar çıktı. Çok da iyi oldu aslında.

Açıkçası hep merak ederdim bu satın aldığımız CD/DVD’lerin üzerindeki yazılar, resimler, grafikler nasıl yapılır diye. Geçen sene şans eseri DVD yazıcı almak için modelleri karıştırırken keşfettiğim bir DVD yazıcı, bu merakımın cevabını bana verdi. Çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse, sosyal hayatımızda her alana giren Lazer (Laser : Light Amplification by Simulated Emission of Radiation – Radyasyon Emiliminin Simüle Edilmesinden Oluşan Işık Amplifikasyonu (Ne güzel çevirdim be! )) ışıkları ile bi anlamda CD/DVD üzerinde yakma işleminde bulunuyoruz. Ama her boş CD/DVD ile bu işlemi yapamıyoruz. Bu iş için özel olarak üretilen CD/DVD’lerden almamız gerekiyor. Açıkçası sonuçları açısından çok güzel bir olay olduğunu belirtmeliyim.

Şimdi diyelim ki elimizde bu işe uygun bir CD/DVD’miz, bir CD/DVD yazıcımız ve internet bağlantısı ile bulduğumuz innDir.com SureThing CD/DVD Labeler açıklamamız var. Programımızı aşağıdaki »»» Programı innDir ««« linkinden indiriyoruz. Pek de karışık olmayan adımlardan sonra programımızı kurduğumuzu var sayalım ve gelin bir CD nasıl etiketlenir, beraber görelim.

Programımızı açıyoruz ve karşımıza çeşitli seçenekler çıkıyor. Select Label Stock başlığı altında birçok seçenek var ama biz sizinle CD etiketleyeceğimiz için CD/DVD LightScribe ve altındaki tek seçenek olan LightScribe CD/DVD seçeneğini seçiyoruz. Bu noktada Finish seçeneğini seçip direkt olarak yazılarımızı yazıp işlemi hızlıca bitirebilir ya da Next seçeneği ile CD’mizin üstünü daha da eğlenceli, renkli ya da gösterişli bir hale getirebiliriz.
Next seçeneği ile ulaştığımız Smart Designs menüsünde bazı seçeneklerimiz var.
# Use Smart Designs seçeneğinin yanındaki boşluğu tıklarsanız altındaki Audio, Data, ve General Purpose seçeneklerinden birini seçerek (Altındaki seçimimiz tek: CD Label) sağ taraftaki önizleme görünümünden seçimimizin neye benzediğini görebiliriz. Bu kısımda şimdi seçenek fazlalığından mutlu olabilirsiniz. Zira çok güzel öntanımlı seçeneklerimiz mevcut. Ama bu kısma geçmeden önce, aynı sayfadaki Browse Backgrounds seçeneğinden CD’miz için arkaplan seçebiliriz. Standart Backgrounds seçeneğinin altında bulunan bir çok seçenekten istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak bu noktada bir uyarı yapmam gerekiyor. LightScribe teknolojisi, şu anda ev kullanıcıları için çok gelişmiş seçenekler sunmuyor. Yani renkli baskılar, resimler, grafikler sadece siyah beyaz çıkıyor. Yani CD’mizin üstündeki renk ne ise (mesela benim aldığım LightScribe CD’ler altın rengi), üstüne etiketlediğiniz resim, yazı vs bunun birkaç ton koyusu olarak görünür.
Bu ayrıntıya dikkat edip sayfadaki LightScribe seçeneğinin altındaki öntanımlı kaplamalar en uygun olanları olacaktır. Bu işlemi sık sık yapmak isteyebileceğinizi göz önüne alırsak, alttaki Add To Favorites seçeneği ile bazı tasarımları favorilerinize ekleyip Favorites bölümünden daha sonra kolayca ulaşabilirsiniz.
Seçimizi yapıp ya da hiç birini seçmeden bir önceki sayfaya dönelim (OK ya da Cancel). Burada CD görüntüsünün altındaki bölümde sağ ok ve sol ok arasındaki yazı dikkatinizi çekecektir. Tıkladığınızda size 27 seçenek arasından istediğinizi seçme şansı tanıyacaktır ki sanırım artık programın sadece benzer şeyler ile sıkıcı, sınırlı bir etiketleme programı olmadığını anlamışsınızdır. Bu andan sonra isterseniz Finish seçeneği ile bitirebilir, isterseniz Next seçeneği ile bir albüm CD’si yazacaksanız çalma listesini hazırlayabilirsiniz. Bitirip yazım kısmına geldiğimizi var sayalım. İşte burada karşımızdaki çok seçenek ile bu noktaya kadar yaptıklarımızı düzenleyebilir, değiştirebilir, ekleme/çıkarma yapabiliriz.

download