Safe Disk sanal sürücü oluşturma şifreleme programı – All programs files download speed and legal

[Dosya & Sürücü Yönetimi » 30.04.2008]

Safe Disk sanal sürücüler oluşturmaya, kullanmaya ve bunları ayrıca şifrelemeye yarayan bir programdır. Safe Disk ile sanal sürücüleri bir depolama aracı olarak kullanabilirsiniz. Sanal sürücüler üzerinde parola ile koruma da sağlayıp, sizden başka birisinin bu diske erişmesini engelleyebilirsiniz. Dosyaları depolayabileceğiniz, normal bir sürücü gibi kopyala/yapıştır tarzında tüm işlevleri yapabileceğiniz; kullanımı kolay bir güvenli disk oluşturma programdır. Safe Disk ile boş alanda en yüksek depolama kapasitesi 200 MB’dir. Program AES algoritma ve 128 bit anahtar uzunluk şifreleme sistemi kullanır. Program ücretsizdir.

Kullanım:
Güvenli disk oluşturmak için öncelikle yeni bir disk oluşturmalısınız. Bunun için ‘Disk > New Disk’a tıklayıp, açılan pencereden varsayılan disk etiketini (örneğin J gibi), dosya boyutunu (size) ve parola girmelisiniz. Örneğin ‘Size’ bölümüne 10 yazılıp ‘MB’ seçilirse oluşturulacak alan 10 MB olur. Bu oluşan yeni diski etkinleştirmek için ‘Disk > Mount Disk’ seçilir ve disk kullanıma hazır hale gelir.

Önemli not:
Program bilgisayara kurulduğu andan itibaren sisteme kendini uyarlaması için bilgisayarı kapatıp-açar (restart). Bu yüzden programı kurmadan önce özellikle internetten dosya aktarımı yapmadığınızdan emin olun ya da tüm aktarım işleriniz bittikten sonra programı bilgisayarınıza kurun. Çünkü kurulduktan sonra kapatılıp-açılacağı için özelikle bazı sitelerden veri aktarım işi yapıyorsanız aktarımınız iptal olur.