OpenOffice.org Türkçe ücretsiz ofis programı – All programs files download speed and legal

[Yazı Programları » 12.11.2007]

OpenOffice.org Türkçe açık kaynak kodlu en tanınmış masaüstü çalışma yazılımı olan OpenOffice programı ile türünün en çok kullanılan ve ücretli örneği Microsoft Office’e ihtiyacınız kalmadan gerekli tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Ücretsizdir.

Bu yazılım aşağıdaki modülleri içerir:
# Writer (Metin ve HTML düzenleyici)
# Calc (Excel tarzında bir uygulama)
# Draw (Vektörel çizim modülü)
# Base (Veritabanı istemi modülü)
# Impress (Sunum programı)
# Math (Formül düzenleyici)

Fonksiyonellik ve özellikleriyle OpenOffice.org, MS-Office gibi iyi bilinen ücretli ofis paketleri ile uyumludur. OpenOffice.org yardımıyla birçok MS Office dökümanını (Word, Excel, Powerpoint) açabilir, değiştirebilir, MS Office veya OpenOffice.org formatında kayıt edebilirsiniz. Temel farklılık, OpenOffice.org bu dökümanlardaki makroları çalıştırmaz. Fakat bu dökümanları tekrar Ms Office altında açmak isteyebileceğinizi göz önünde bulundurularak makroları saklar.
MS-Office dosya formatları hakkında yeterli bilgi olmadığı için (Microsoft formatları yayınlanmıyor) nadiren de olsa açılmayan dökümanlar olabilir.
OpenOffice.org 2.1 – kelime işlemci, hesap tablosu, sunum yazılımı, veritabanı ve daha fazlası. OpenOffice.org 2.1, açık kaynak kodlu, gelişmiş, dünya çapında yüzbinlerce kurum ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir ofis yazılımıdır. Kullanıcı arayüzü, diğer ofis yazılımlarına oldukça benzer. Özellikle Microsoft Office kullanıcıları, birkaç dakika içinde OpenOffice.org’u kullanmaya başlayabilir, arayüzüne çok kısa bir zaman içinde alışabilir. Program ücretsizdir.