Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Doğru Fotoğraf Makinası Tercihi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oylar, ortalama:5,00 dışında 5)
Loading...

DİJİTAL RESİM MAKİNASI TERCİHİ
Dijital resim aygıtı artık yaşamın bırakılmazlarından oldu, hal böyle olunca binlerce mahsul içerisinden tercih yapmakta oldukça güç ve meşakatli bir iş oluyor. Her bütçeye ve her kullanıcı kesimine hitab eden resim cihazları bulmak muhtemel. Fakat şuursuz kullanıcılar yada ne aradığını bütün olarak öğrenmeyen kullanıcılar çoğunlukta ve bunlardan bir çoğu hakikatinde satın aldıkları mahsulün hangi kesime müteveccih olduğunu öğrenmemektedir. Fotograf cihazlarını genel olarak Acemi ve Profosyonel makineler olarak ayırabiliriz. Profosyonel makineler zati mevcut müşterilerin yalnızca %2′lik kesimine hitap ediyor.
Bu kılavuzda, Acemi ve Profosyonel makineler arasındaki keskin farklar ve genel özellikler, teknik terimler ve emele uygun makine tercihlerinin nasıl yapılacağı ile alakalı bazı ipuçları verilecektir. Müşterilerin büyük bir kesimi ucuz olan mahsulleri seçim ediyor ve aldıktan daha bir hafta sonra kaldırıp bir köşeye fırlatıyor zira aradıkları niteliği malesef bulamıyorlar, ne yazık ki çok kolay uzakdoğu mahsulleri ülkemizde dijital resim cihazları pazarının %65inde laf sahibi. Vaziyet böyle olunca bir çok mahsulün kopyasıda etik olmayan bir biçimde piyasaya sürülüyor.

Piyasadaki suratlarca kameradan sizin gereksinimlerinizi karşılayabilen en uygun modeli bulmanın ilk adımı ne çeşit bir resimci olduğunuzu öğrenmenizden geçer. Kullanıcıları üç başlıkta toplayabiliriz;

Harcayıcı: Bir Hayli harcayıcıya müteveccih kamera, lensi maksada yöneltip sürükleme tuşuna basarak nitelikli resimler sürüklemelerini sağlayacak kadar kolaydır. Başka Bir Deyişle makine poz, flaş, odaklanma ve renk ayarlarını civarın vaziyetine göre otomatik olarak yapar ve kullanıcı bu ayarları yapmak zorunda kalmaz. Öbür yandan şayet harcayıcı kameralarının sağladığı özellik ve hakimiyetleri bilip de bunları kendiniz ayarlayarak kullanırsanız elde edeceğiniz netice daha da nitelikli fotoğraflar olacaktır.

Profesyonel: Filmli eşleri gibi, profesyonel dijital kameraların değiş-tokuş yapılabilen lensleri, bir hayli manuel hakimiyetleri ve harcayıcı kameralara karşı performans alanında keskin bir üstünlükleri vardır. Şayet çok arzulu ya da profesyonel bir resimciyseniz ve fotoğraflarınız üzerinde tek hakimiyet sahibi olmak istiyorsanız bu sınıf kameralar sizin için uygun olacaktır. Ancak unutmayın ki, profesyonel kameralar fazla rakamdaki aksesuarları nedeniyle ekstra mali külfetleri de birlikteleri getireceklerdir.

Profesyonel harcayıcı: Profesyonel ve harcayıcı modeller arasındaki sınıf. Bu cins resim cihazları bütün manuel hakimiyet, yüksek performans ve yüksek imaj niteliği sağlar ancak değiş-tokuş lensleri yoktur. Bunun yerine daha ucuz olan ancak öbürleri kadar optik niteliği sağlayamayan, opsiyonel takılabilen lensleri vardır. Bu sınıf profesyonel kameralara kıyasla daha ucuz oldukları için yaşamlarını resimcilikle kazanamayan ancak fotoğrafları üzerinde profesyonel hakimiyet sahibi olmak isteyen kullanıcılar için uygun gözüküyor.

Dijital SLR resim aygıtı nedir?

Dijital civarda görüntüyü elde eden ve istendiğinde manuel ayarlama olanağı sağlayan profesyonel ve yarı profesyonel resim cihazlarıdır. Temel resim bilgilerini bilmek ve uygulamak için ideal olan bu cihazlarla otomatik ayarlar da yapabilirsiniz. Dijital SLR resim cihazları, değişik nesnelleri kullanabileceğiniz bir makine cinsidir.

Dijital Kompakt resim aygıtı nedir?

Gelişmiş otomatik ayarları bulunan dijital resim cihazlarıdır. Manuel ayarlar için programlanmadığından, mekanizma içinde yer alan otomatik idrak ediciler sayesinde resim çekimi yapılır. Temel resim bilgileri gerektirmeyen acemi resim cihazlarıdır.

Bu Rehberler de İlginize Sürükleyebilir
TV Satınalma Rehberi
Cep Telefonu Satınalma Rehberi
Notebook Satınalma Rehberi
incehesap.com Tekno Rehber Sayfası
Acemi Resim Cihazları
Genel olarak düşündüğümüzde kullanıcıların profosyonel resim’dan çok şahsi emelli cümbüş emelli resim sürüklediği makineler diyebiliriz. Çok fazla ayar gerektirmeyen bir çok işlevi otomatik olan bas çek diye nitelendirebileceğimiz, ufak ama işlevsel olan makineler acemi resim cihazları 50$ ile 1500$ arasında değişen maliyetlere akdikeni bulabilmektedir. Ve sürüklediğiniz fotoğrafları yeniden kendi resim yazıcınızla veya nitelikli bir inkjet yazıcı ile resim kağıtları üzerine basabileceğiniz resim cihazları. Boyutları dolayısı ile taşınması basit ve her civarda basitçe kullanılabilecek kalitede planlanmıştır. RAW formatta çekim yapmazlar genelde Jpeg sıkıştırma formatında sıkıştırırlar fotoğrafları çözünürlük olarak 1.3Mp’den başlayıp 10.2Mp’e kadar uzanan bir aralığı vardır. Son yarıyıllarda 5Mp ve altı resim aygıtı bulmak oldukça güçtür zira lens maliyetlerinin düşmesi ve sıkıştırma teknolojisininde paralelinde büyümesi, artık yüksek çözünürlükteki cihazları alınabilir maliyetlere sürüklemiştir.

Çözünürlük mevzusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır iki tip çözünürlük mevcut birtanesi lens yardımlı çözünürlük ki hakikat çözünürlük dediğimiz ve aygıtın lensinin verebildiği maximum çözünürlük ölçüyüdür, bir değişiği ise yazılımsal çözünürlük bunlarda malesef yeniden Uzak Doğu mahsullerinde karşılaşılan yazılım takviyeyi ile elde edilen hakikatliği olmayan çözünürlük ölçüleri. Acemi aygıtlarda zoom optic ve digital olarak tanımlanır ve optic zoom 3x-7x arasında değişmektedir. Digital zoom ise yazılım takviyesine göre 3x-10x arasında değişir.

Profesyonel Resim Cihazları

Profesyonel resim cihazları denilince insanların usuna nedendir meçhul yalnızca resim ile profesyonel anlamda uğraşan insanların sahip olacağı makineler geliyor. Bu hatayı bir çok kesimde gördüm. Hatta resim aygıtı satan bir müessese ben DSLR bir makine istediğimde bana ne iş yapıyorsun diye sordu. Profesyonel resim aygıtı işi resim olanların değil resmi yaşamının içerisine yerleştirmiş olan insanların seçimidir. Cihazı profesyonel yapan onu kullananın profesyonel olması değil aygıtın profesyonel olmasıdır. Her kesime hitap eder fakat kullanımı ilk etapta güçtür ve alışmak zaman alır. En ince ayarları dahi manuel olarak yapmanıza izin verir. Resim sürükleme işini hobiye dönüştüren noktadır. Resim sürüklemenin zevkini en uç noktasında insana tattıran aygıtlardır bunlar.

Çözünürlükleri günümüzde 5.1Mp’den başlar 20Mp’ye kadar gider. Zoom oranını kullandığınız lens tanımlar ve hakikatinde aygıtın kasası onsuz hiçbirşeydir. her emele uygun lensler mevcuttur. Binlerce çeşit lens arasından size en uygunlarını seçersiniz. Maliyetleri azımsanamayacak kadar çoktur 50$-100$ gibi maliyetlere de lens bulmak muhtemel 200bin$ dolar gibi bir maliyete de bulmak muhtemel.

Doğru Fotoğraf Makinası Tercihi YAPILAN YORUMLAR