Ashampoo StartUp Tuner bilgisayar başlangıcındaki gereksiz programları engelleme – All programs files download speed and legal

[Sistem Yönetimi » 12.11.2007]

Bu program sisteminiz açıldığında kendiliğinden çalışmaya başlayan uygulamaların düzenlemesini yapmaya yarayan bir sistem yapılandırma yazılımıdır. Sistem açılışında kendiliğinden devreye giren uygulamaların sayısı arttıkça sistem açılış hızı da düşeceğinden başlangıçta çalışmasına ihtiyaç olmayan yazılımları bu aracı kullanarak kaldırmanız sistem performansı açışından oldukça yararlı olacaktır. Ashampoo firması tarafından ücretsiz olarak sunulan yazılım tüm Ashampoo uygulamaları gibi kullanışlı bir arayüze ve kolay kullanıma sahiptir. Başlangıç uygulamalarının düzenlenmesinin yanı sıra sistem üzerinde kurulu olan yazılımların “Program Ekle-Kaldır” alanındaki adlarını değiştirme, silme ve komut satırlarını düzenleme desteği de vermektedir. Sisteme bulaşan bazı zararlılar bilindiği üzere kendilerini sistem açılışında çalışır hale getirmektedir. Bu da her sistem açılışında zararlıların etkin hale gelmesine ve sisteme zarar vermesine yol açmaktadır. Başlangıç uygulamalarını denetlemenin ve gereksiz, şüpheli görülenlenlerin devre dışı bırakılmasının bir yararı da sistem güvenliğini sağlamaktır. Program ücretsizdir.

Kullanım:
Başlangıç uygulamaları üzerinde işlem yapabilmeniz için öncelikle yazılımın ana menüsünden “Girdiler” (Entries) alanına girmelisiniz. Ardından işlem yapmak istediğiniz başlangıç uygulamasını seçmelisiniz. Daha sonra eğer seçtiğiniz bu uygulamanın sistem açılışında kendiliğinden devreye girmesini engellemek istiyorsanız “Girdiyi Sil” (Delete Entry) butonuna tıklamalısınız. Ayrıca seçmiş olduğunuz bu girdinin komut satırını değiştirebilir, özellliklerine bakabilirsiniz. Komut satırını değiştirdikten sonra “Düzenlemeyi Kaydet” (Save Edits) butonuna basmayı unutmayınız. Son olarak bu alanda kendiliğinden açılan yeni bir uygulama oluşturmak için “Ekle” (Add) butonunu kullanabilirsiniz.